Strona główna:- 1. „Co potrzeba, żeby powstała lalka”

W starych manufakturach pracowni lalkarskiej ; warsztacie szewskim, krawieckim , fryzjerskim, kwiaciarskim, ceramicznym zapoznajemy się z procesem powstawania lalek oraz rekwizytów uzupełniających strój lalki. Podczas zwiedzania zwracamy szczególną uwagę na tradycje rzemieślnicze, które ilustrowane są poprzez wystrój starych manufakturowych warsztatów, stare narzędzia i stare metody wykonywania określonych przedmiotów.

- 2. „ Zabawki babci, mamy i moje”- wystawa lalek antycznych w scenerii z epoki

W kręgu kultury łacińskiej pokutuje do dziś przekonanie , że lalka służy jedynie do zabawy .

Wystawa „Zabawki, Babci, Mamy i moje” pokazuje lalki czasów naszych babć ,mam i naszych. Właśnie tu najlepiej widać ,że lalka oprócz stereotypowo przypisywanej jej roli służyła i służy różnym innym celom. Oprócz funkcji zabawy jaką w przypadku dziewczynek spełniała i spełnia , jest przedmiotem ,z którym związane bywają gorące emocje. Pełni funkcję dekoracyjną , pamiątkową ,ale zawsze jest wyobrażeniem kogoś lub czegoś .

Jest świadectwem minionych czasów . Ilustruje przemijającą modę i obyczaje , ale zawsze miniaturowym dziełem sztuki. Lalkom towarzyszyły i towarzyszą miniatury sprzętów codziennego użytku , poprzez które przybliżone zostają nam czasy , w których lalki powstały. Na wystawie prezentowane są lalki z wieku III aż do początków XX wykonane z różnych materiałów , w różnych regionach świata i tym samym poszerzają nasza wiedzę o kulturze i obyczajach w różnych zakątkach świata.

- 3. „Lalki polskie” - wystawa lalek , które powstały w manufakturach muzealnych.

Lalki w polskich strojach regionalnych i historycznych wykonywane z naturalnych surowców m.in. ceramiki, drewna, tkanin, z zachowaniem tradycyjnych technik. Wiernie odzwierciedlają stroje ludowe. Różnorodność tkanin i zdobnictwa stanowi o odrębności poszczególnych regionów kraju. Wystawę uzupełniają lalki teatralne ; kukiełki , marionetki, pacynki zaprojektowane jako postacie z baśni i legend polskich , które jednocześnie są pomocami dydaktycznymi.

- 4 . „Jak pory roku po świecie wędrują czyli rzecz o przemijaniu”

W konwencji światła i dźwięku prezentowany jest spektakl adresowany dla dorosłych i dla dzieci ze względu na swoją głębię. Porami Roku są lalki wykonane na podstawie obrazów Leonarda da Vinci który sportretował piękności swej epoki w osobach - Damy z gronostajem , Mona Lisy , Ginevry Benci i La Belle Ferroniere.

- 5 . „Lalki Japonii” - Muzeum Lalek – Pilzno Grodzka 24

Unikalną perełką w zbiorach muzeum lalek jest największa w Polsce kolekcja oryginalnych lalek japońskich. Ilustrują one dzieje Japonii od czasów prehistorycznych do końca XX w.

Uroda i egzotyka lalek nie maja równych sobie. Prezentowane lalki powstały w latach 1800 – 1960 ( epoki Edo, Meiji, Taischo)

Lalki te są talizmanami i fetyszami stosowanymi do dziś w obrzędach shintoistycznych., buddyjskich , które maja zapewnić zdrowie, szczęście i powodzenie w życiu.

Przedstawione nimi są postacie mityczne , historyczne oraz scenki z życia codziennego Japończyków . Grupy lalek przypisane są różnym wydarzeniom religijnym i obyczajowym, których duże ilości odbywają się współcześnie w formie festiwali (matsuri)

Do najpopularniejszych zaliczane jest „Święto Dziewczynek” - 3 marca (Hina Matsuri), „Święto Chłopców” – 5 maja – ( Tango-no Sekku) oraz święto zwane „Trzy ,pięć , siedem”.

Te i inne matsuri mają swoje reprezentantki lalkowe w naszych zbiorach. Wystawa jest przeżyciem estetycznym, a jednocześnie pozwala przekonać się, że lalka to nie tylko zabawka dla dziewczynki ale najprawdziwsze dzieło sztuki.

- 6. „Legendy polskie” – spektakl światła i dźwięku z cyklu „Na babcinym strychu” -

/filia Lipiny 228/

Wystawa prezentująca piękne polskie przypowieści i legendy - m.in. "Kwiat paproci",

"O smoku wawelskim", "O skamieniałych rycerzach w Tatrach" - podróż w zaczarowany świat baśni , w którym przesłanie - Dobroć zawsze zwycięża! - jest zawsze aktualne!


Istnieje możliwość dla aktywnych nauczycieli skomponowania własnego programu – wedle własnego uznania, sugestii rodziców i wychowanków, możliwości czasowych  i finansowych możecie Państwo  sami wybrać punkty i skomponować wycieczkę pełną atrakcji, która Waszym zdaniem zadowoli  gusta wymagających wychowanków  
 

Rezerwacja wycieczek oraz wszelkie informacje dotyczące szczegółów proponowanych wycieczek uzyskacie Państwo w Muzeum Lalek  w Pilźnie pod nr tel.  14/67-21-321,

67-22-436 lub  na stronie internetowej  www.muzeumlalek.pl